Departments
Kids & Schools Department
Head – Amul
Members : Thomas, Paul Moses, Arun
Activities :
  • School Coaching – Thomas
  • Inter – School Tournaments – Thomas
  • School Assemblies – Amul
  • School Leadership – Paul Moses
Youth & University Department
Head – Jayaseelan
Members : Solomon, Prassana, Pradeep
Activities :
  • College outreach matches – Jayaseelan
  • Cell groups in colleges – Solomon
  • Inter – Collegiate tournament – Prasanna
  • YMCA Fellowship – Every third Sunday 7.00 to 8.30 am – RJP & Roseline
Teams Department
Head – Melcure & John
Members : Xavier, Loganathan, Anto, Joseph, Bhaskar, Reegan
Activities :
  • League Matches – Xavi (Chennai), John (Kancheepuram)
  • Cricket Outreach – Logu
  • Outreach Tours – Anto
  • Local Outreach – Melcure
  • CSF Academies – Joseph
  • Awards Nite – Joseph
  • Local football outreach – Baskar
  • Local Outreach volleyball – Reagan
  • Local Basketball outreach – Franklin
Church Department
Head – Sunitha Joseph
Members : Roselin, Grace, John Vijayan, Rajkumar
Activities :
  • Friday Meetings – Sunitha
  • Christmas Programmes - Grace
  • Church awareness programmes – Viji
  • CSF Camps – Roseline
  • Establishing Church Sports in Churches – Xavi
  • Family Retreat – Grace
  • Inter - Church Tournaments – Raj
Training Department
Head – Sunil
Members : Anand, Joseph, Dicken
Activities :
  • Monthly CSF leadership training – Sunil
  • SMLS - Anand
  • ASLS - Anand
  • Planning & Review meetings – Joe
  • SALICT – Dicken
  • Resource Development - Anand
Community Department
Head – Dicken
Members : Pradeep, Reegan
  • Community Coaching – Dicken
  • Under 14 Soccer community tournament / League – RJP
  • Community cell groups – Reagan
Finance Department
Head – Raj
Administartion Team
Joseph, Xavi, Anto, Melcure, Grace, Sebastian
New CSF Office Bearers for the Fiscal year 2012
  • Chairman – Anto
  • Co- Ordinator – Sam
  • Asst. Co-Ordinator – Pradeep
  • Treasurer – Sebastian
Overall CSF Teams in Numbers :
Football – 13 Teams
Volleyball – 4 Teams
Basketball – 2 Teams
Cricket – 4 Teams
Football Teams and Incharge :
  1. CSF – 1st division Kancheepuram -
  2. Glory to God – 1st division Kancheepuram - Anto
  3. Rangoon – 2nd division Chennai - Xavi
  4. LSA – 2nd division Chennai - Joseph
  5. LSA – 2nd division Thiruvallore – Siva / Prasanna
  6. LSA - 2nd division Neyveli - Anto
  7. Bank Comdates – 3rd division Chennai - Melcure
  8. MSSS – 2nd division Chennai – Viji Oasis
  9. Sangita – 4th division Chennai - Sunil
  10. Sir ASHLEY biggs– Viji Oasis
  11. LSA Girls – Chennai - Anto
Basket Ball Teams
  1. CSF Boys Team - Franklin
  2. LSA Girls Team – Franklin
Volley ball Teams
  1. CSF Men's Team – Thomas
  2. LSA Men's Team – Thomas
  3. LSA Women's Team – Thomas
  4. Women's Team – Reagan
CSF Cricket Teams
  1. YMCA – TNCA 5th Division
  2. SIAA – TNCA 5th Division – Logu & Raj
  3. Sangita team – Sam
  4. CSF Team – Logu
Badminton Teams
  1. 2 Teams – Thomas
Photo Gallery
Events
No records